Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı

MESCİDİ AKSA NEYİ İFADE EDİYOR

0 87

29066782_897523827080770_3159513870062583808_n

Bazı Müslüman yazarlar bugünkü Mescidi Aksa’nın Emevi Halifesi Velid Bin Mervan tarafından inşa edildiğini söyleyerek bunun öyle mukaddes bir yer olmadığını söylüyor ve ona olan ilgiyi küçümsüyor ve insanları bilmezlikle suçluyorlar. Bir defa bunu Velid inşa etmemiş, sadece tamir ederek kullanılır hale getirmiştir. İkincisi o inşa etmiş olsa bile bir şey değişmez.  Çünkü Müslümanlar için bugün o bir sembol mabettir. Müslümanlar orayı öyle kabul etmişler. Öyle biliyorlarsa öyledir, bununla uğraşmaya hiç gerek yoktur.

İsrail oraya tecavüz ettiği ve saldırdığı zaman onun bu sembol değerine saldırıyor. Biliyor ki bununla Müslümanlar incinecek, kırılacak, yaralanacak, izzeti nefislerine dokunacak. Sembol olan şey kendisini değil, kendisi üzerinden bir manayı temsil eder. Nitekim Haceri Esved de hakikatte bir taş ve Kâbe de taştan örülü bir binadır ama İslamın en önemli sembollerinden (şeairinden)dir. Ona yapılan tecavüz ve hakaret Müslümanlara sayılır. İnsanlar soyut manaları ancak somut bir şeyle korur ve yaşatırlar. 

Sembol bir toplum ve cemaat tarafından bir şeye izafe edilen anlamdır. Yani değeri hakiki değil, izafi ve itibaridir. Önemi buradan geliyor. Ortaklaşa bir değer verildiği zaman bir nesne hakiki değerinden belki bin kat üstün olur. Bir dini, bir değeri ve bir kurumu yaşatan sembollerdir. Minare de Emeviler zamanında yapılmış. İlkin hakiki ve maddi bir fonksiyon görürken bugün vazgeçilmez bir sembol değeri kazanmıştır.

Bir şehre girdiğinizde minarelerinden oranın Müslüman bir memleket olduğunu anlarsınız. Nitekim çan kulesi de orada Hıristiyanların yaşadığını gösterir. Sarık ve cübbe de ilkin basit bir Arap kıyafeti iken bugün bir sembol olmuştur. Sarık ve cübbeyi alaya alan dini alaya alıyor kabul edilir. Çünkü bir değeri, bir anlamı olan şeyler alaya alınır. Batılı karikatüristler bunu bildikleri için sarığa bir Müslüman kisvesi diye saldırıyor.

İstavroz, Haç, Gamalı Haç bunlar hakiki olarak tahtadan veya demirden maddi nesnelerdir ama bir dinin veya bir siyasi grubun şiarıdır. Ona hakaret ettiğin zaman büyük tepki ile karşılaşırsın. Bayrak da hakikatte bir bez parçası iken bir milletin şan ve şerefini, geçmiş zaferlerini ve kahramanlıklarını,  büyüklüğünü ifade eden semboldür. Bayrağı yere atmak bir millete hakaret etmektir. Neden biz gösterilerde İsrail bayrağını yakıyoruz. Bir bez parçası mı yakıyoruz? Neden İskilipli Atıf Hoca Şapka Risalesi’nden dolayı yargılandı?

Sırplar Mostar köprüsünü yıktılar ve Türkiye onu aslına uygun olarak yeniden inşa etti. Esasında insan sembol yaratan bir varlıktır. Hayvanlar sembol yaratamaz. Dil de alfabe de sembollerden ibarettir. Dil bazı seslere verilen ortak anlamlardır. Reel bir anlamları yoktur. Çünkü bir anlam için her dilde farklı sesler çıkarılıyor. O yüzden her ulusun farklı bir dili vardır. Senin için anlamsız olan şey onun için gayet anlamlıdır.

Toplum hayatının çeşitli alanlarında pek çok semboller vardır ve bunlar vazgeçilmez görevler yüklenmişlerdir. Mesela para nedir. Esasında bir kağıt parçası ama öyle mi? Sadece bir kağıt parçası mı? Ona ortaklaşa bir anlam yüklenilmiş ve ekonomik bir değer olmuştur, bu değer hakiki değil itibaridir. Bir köpek yerde para görse koklar mı? İnsanı tanımayan ve insan psikolojisinden alamayanlar sembolleri düz anlamda basit şeyler sanıyorlar. Böylece insan hakkında hiçbir şey okumadıklarını, insanı tanımadıklarını ortaya koyuyorlar.

Sembolün ne kadar önemli olduğu ve insanların hayatını nasıl etkilediğini prof. Gustav Jung eserlerinde büyük bir önemle durarak anlatır. Mescidi Aksayı Velid yapmış deyip dudak bükenler sadece malumat (enformasyon) sahibi kimselerdir, malumat ise bilgi değildir. Malumat tefekkürle bilgi haline gelir. Semboller bir inancı ve akideyi çok basit bir şekilde hiç zorlamadan bilinçaltında yaşatırlar. Toplum hayatında etkili kişiler, siyasetçiler bu işleri çok iyi bilir, sembol kelimelerle halka hitap ederler.

İnansın inanmasın toplumsal ve dini semboller herkesin bilinçaltına yerleşir. Onları farkına varmadan etkiler. Amerika’ya giriş yaparken memurlar size dininizi sorarlar. Ateistim deseniz hangi dinin ateistisiniz derler. Çünkü ateist bile din ortamında yaşar. O ortamın ve cemiyetin ateistidir. Onun sembolleriyle büyür, ondan etkilenir.  Nitekim yeme içmemiz bile içinde doğup büyüdüğümüz topluma göre şekillenir. Toplumun kerih gördüğünü kerih görürüz. Semboller bütün hayatımızı idare ediyor. Semboller için yaşar, semboller için dövüşürüz.   10 MART 2018 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...