Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı

VATAN BÖYLE SEVİLİR

0 75

soyut-resim-serbest-calisma-9666779_o

Vatanını sevmek herhalde büyük bir erdemdir. Hemen herkes vatanını sever. Aksi bir durumda kişinin ciddi psikolojik problemleri var demektir. Vatan sevgisi doğal bir şeydir, bunun en temel nedenlerinden biri vatan denen şeyin aslında bizim bir çeşit habitatımız olmasıdır. Vatanımıza hayvanların hâkimiyet ve yaşam alanlarına duyduğu bağlılığa benzer bir bağlılık duyarız. Ancak insanın vatanına duyduğu sevgi yalnızca bununla açıklanamaz. Vatan bir geçmişin izlerini taşırken bir yandan da geleceğe uzanmaktadır. Ana-babamızın yurdu olduğu gibi çoluk çocuğumuzun yurdu olmasını da isteriz. Atalarımız onda hayat sürmüştür, onda acı tatlı günler görmüş, hatıralar bırakmıştır. Nihayet milletimiz onda yaşamaktadır. Bizi seven ve bizim sevdiğimiz insanlar ondadır. Neşe ve kederi beraber yaşadığımız, geleceğe dönük ümitlerimizin olduğu insanlar ondadır. Aynı dili konuştuğumuz insanlar ondadır. Burada dilden kastım anlaşmaktır. İnsan kendisine benzeyeni sever. Bize benzeyenler en çok ondadır. Tarih, kültür ve dil ortaktır. Deyimlerimizi bir biz anlarız. Fıkralarımıza bir biz güleriz, birlikte güleriz. Şiirlerimizdeki bilgelik bizimdir. Hepsi de bu vatanın topraklarından kaynar.

Vatan sevgisi her insanda ortak olduğundan kıymetli de bir duygudur. Hayat gibi… İnsan katil olarak, dolandırıcı olarak suçlanmayı kendine yedirir de ne iş yapmış olursa olsun vatana ihanetle suçlanmayı yediremez. Bebek katilleri bile vatana ihanetle ithamı kabul etmemektedir. İnsanların nazarında böyle bir yeri olan bir şey tabii istismara da açıktır. Nitekim vatan sevgisi ve vatana ihanet mevzuları laçkalaşmış durumdadır. Herkes vatanını sevmektedir ancak hiç kimse vatanı için bir şey yapmamaktadır. Oysa sevgi insanı tahrik eder. Bu durumda ortada bir çelişki vardır, hem de derin bir çelişki… Ya bu vatan bizim değil ya bizim sevgimiz sahtedir.

Vatan, milliyetçiliğiyle övünerek, milli başarılarla koltuklarını kabartıp gururlanarak, yaptığı işleri abartarak, yaptığı işi baştan savma yaparak, çalıp çırpmakla uyanıklık yaptığını zannederek, kabalık ve hödüklüğü milli karaktermiş gibi göstererek sevilmez. Pek vatansever birinin hikâyesine tanık oldum. Bu vatansever yurtdışına konfeksiyon ürünleri ihraç ediyordu. O dönemler iyi de kazanıyordu. Ukraynalıları nasıl kandırdığını, onlara en dandik ürünleri nasıl itelediğini anlatmaktan, işte bu Türk zekâsıyla övünmekten de geri durmazdı. Sorsanız dünyanın en vatansever insanıdır. Oysa onun yaptığı vatana ihanettir. Sonra ticareti de bozuldu nitekim.

Vatansever ahlaklı olandır, işini iyi yapandır. Vatanını sevmek hile hurdaya başvurmadan işini doğru dürüst yapmaktır, korkmadan araştırmak, laboratuarda sabahlamaktır, buluşlar yapmaktır, felsefe üretmektir, kanunlara saygı duymaktır. Vatan en çok beyaz önlükle sevilir, mikroskop camlarında sevilir. Vatan en çok trafikte sevilir, kırmızı ışıkta durarak sevilir. Vatan en çok sokaklarda sevilir, evinin önünün temiz tuttuğunda, elindeki çöpü çöp kutusuna attığında sevilir. Vatan en çok müzik dinlerken sevilir, kimseyi rahatsız etmeden dinlediğinde sevilir. Vatan en çok yan komşuyla sevilir, komşun dara düştüğünde ona yardım ettiğinde sevilir. Vatan en çok fabrikalarda sevilir, emekçinin hakkını o güzel ellerine geciktirmeden teslim ettiğinde sevilir.

Vatan acı çekerek, sabrederek, direnerek, çalışıp çabalayarak, dürüstçe sevilir ve en önemlisi aşk ile sevilir. Bu aşk başka bir aşktır. H. Ziya Ülken’in ifadesiyle “halk için halka karşı” durmaktır. Öyle sevmektir ki ondan gelen acıyı başkasından gelen refaha değişmemektir. Sapkın bir aşık gibi… Vatanını sevmek milletini sevmektir. Onların menfaati için, ilerlemesi için çabalamak gerekir. Dış mihraklar biraz gelişmiş maymunları onların içine saldıkları halde sevmek gerekir milletini. Geriye doğru evrimleştiği halde sevmek gerekir. Onlar geriye gittiği halde ileri doğru sürüklemek gerekir, onlar uçurumun kenarında atlamış olduğu halde parmakların acıdan yansa da son ana kadar tutmak gerekir, onlar kendini yere attığı halde kaldırmak için çabalamak gerekir.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...