Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı

TEFSİR YAZMAK HAKKINDA

0 156

pr_01_9374_max

Adamlar oturuyor 7 ciltlik, 10 ciltlik, 22 ciltlik  tefsirler yazıyor .  Ömrünün sonunu bir de tefsirle taçlandırmak niyeti İslam Âleminde ulema arasında gelenek haline gelmiş. Bu yazdıkları okunuyor mu okunmuyor mu kimsenin bunu düşündüğü yok. Bu kalın ciltler doğrusu evde vitrini süslemeye ne de iyi yarıyor.  Hatta bazıları çok iyi biliyorum bu niyetle alıyor.

Doğrusu böyle şeylere ben pek sevinemiyorum. Neden diyeceksiniz. Çünkü bir defa dini ve İslami kültür o kadar zayıflamış ki…  İnsanların çoğu bu yazılanların tefsir olmadığını, bunun bir yorum ve açıklama olduğunu ve İslami literatürde buna tevil dendiğini bilmiyor.  Tefsir Allah’ın ayetlerdeki muradını ortaya koymaktır. Bunlar ise kendi anladıklarını yazıyorlar.

Hakiki tefsir bazılarınca küçümsense bile rivayet tefsiridir. Elbette bunların da içinde iyi olanları, iyi olmayanları vardır.  Rivayet tefsirleri içinde masal, efsane, hurafe, batıl ihtiva edenleri çoktur. Bu yazdıklarını genellikle Hıristiyan ve Yahudi kaynaklarından almışlar, bunlara İsrailiyat denir. Kendi ilmine ve anlayışına dayanarak yazılanlara da dirayet tefsiri deniyor.

Tefsirden amaç Kelamı Kadim’den Allah’ın muradını çıkarmak ve ona uymaksa, bunu Resulüllahın ve arkadaşlarının yaptığı açıklamalarda buluruz. Onlar ayetlerin iniş sebebini biliyorlardı, çünkü en yakın idiler. Kuran’ın ekseriyeti sorulan sorulara ve cereyan eden hadiselere verilen cevaplardır. Bu hususta araştırılacak ve ilave edilecek bir şey kalmamıştır.

Tefsir yazmaya bugün ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.  Asırlardan beri Allah’ın kavli (sözlü) ayetleri üzerinde ayni şeyleri tekrarlayıp durduk. Kevni (kozmik) ayetlere ise gözlerimizi kapattık.  Güneş, ay, yıldızlar, dağlar, denizler, bitkiler, ağaçlar, yılan, kurt, çakal, kertenkele Allah’ın ayetidir. Bunları niye tefsir etmiyoruz.  Biz yapacağımıza bunu Batılılar yapıyor.

Hadi diyelim ayetleri okurken kalbine ve düşüncene parlak sezgiler geldi. Bunları başkaları ile de paylaşmak istedin. Bunu da anlarım. Hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü insan tefekkürü de güzel ve yararlıdır. Ama burada iki şeye dikkat etmek lazım. Birincisi bu kişisel bir görüştür. İkincisi Kuranı baştan sona değil, ancak çok iyi bildiği ayetleri açıklamalı.

Bir şey daha söyleyerek konuyu kapatmak istiyorum. Yazılış üslubu ve tarzı bakımından birçok tefsir çeşidi var. Bunlardan biri ve bence en sakıncalı olanı ilmi tefsirdir. İlmi tefsir derken Kuran’ın güya yapılan icat ve keşiflere dair işaretlerini ortaya koyanları kast ediyorum. Kuran bir fizik veya astronomi kitabı değildir. İnsanın kurtuluşu ve hidayeti içindir.  8 ARALIK 2017


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...