Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

İSTİKLAL İSTİKBAL VE MAZİNİN YÜKÜ

0 37

klepsydra

Türkiye’de iktidar eyleyenlerin en büyük paradoksu, tarihin dahilde olduğu gibi hariçte de ,hele de Ortadoğu’da, her kapıyı açabilecek bir anahtar olduğuna ikna olmuş ya da inanmış olmaları. Evet tarih Türk politikacılarının hep yakinen (işlerine nasıl gelirse öyle)ilgi gösterdikleri ve araçsallaştırdıkları bir enstrüman olmuştur. Geçmişte bu topraklardan sökülüp atılan ve Batı Avrupa’ya sıkıştırılan buralara gelme niyetleri kuvveden fiile geçtiğinde de geri püskürtülen Hıristiyan Avrupa’ya karşı, tarihinden uzak durduğunu isbat edebilmek için her türlü melanete hazır olanlar; söz konusu Ortadoğu olduğunda da o tarihin yılmaz ve ihya u inşa edici mirasçıları olduklarını gösterebilmek için hiçbir fırsatı kaçırmama gayretini gösteriyorlar.

Araplar nezdinde ne kadar meşkuk olduğu görmezden gelinen, ya da tarih romantizminin akılları dumura uğrattığı geçmiş, kısmen Balkan coğrafyasındaki Müslüman milletler üzerinde müsbet bir sermaye olarak kullanılsa da, Araplarda hep menfi sonuçlar doğurmaktadır.

Modern zamanların Arap milliyetçileri için Türkler: bizim çok övündüğümüz onlara göre ise emperyalist Osmanlının mirasçısı ve bu Osmanlı onların devlet olabilmelerini yüzyıllarca engellemiş bir gasıp gücün somut karşılığı. Ve onlar millet olabilmenin ve oldukları milletin devletleşebilmesinin bu siyasi organizasyonun dağılması sonucu elde edildiğini bilirler. Onlara bu imkânı veren de Osmanlıyı geriletip dağıtan Hıristiyan Batılı güç ve zekâ.

Araplar adına iktidar mevkini tutanlar, şunu iyi biliyorlar ki kendilerine devleti olan bir millet olma imkanı veren Batı’yla ilişkileri, üzerinde oturdukları coğrafyada yaşanmış tarihle aralarına koydukları mesafe, onların iktidar ömürlerini doğrudan etkiler.Bu tarih anlayışı dahilde uysal bir teba, hariçte sürekli başkalarına benzemeye çalışan ahlaksız bir yönetici elit meydana getirir.Bu iktidar sahipleri beledü’l emin hariç her yerde memnu işler yapmanın hiçbir mahsürü olmadığına dair geliştirdikleri itikat diyalektiği sayesinde ellerindeki zenginlikleri sarf edecek yerler bulmakta zorlanmazken , başka yerlere intikal etme imkanı olmayan yerleşik halkı da şeriat sopasıyla sindirmeyi becererek, saltanatlarının devamını sağlamakta zorluk çekmezler.

İşte Türkiye’yi yönetenlerin bir türlü anlayamadıkları paradoks bu, yani varlığını kendi tarihine coğrafyanın kültürel dokusuna mesafe koymakla hatta ona ihanet etmekle elde etmiş bir millete ortak tarih algısı romantizmiyle yaklaşıp onların zenginliklerine ortak olma gayretkeşliği.

Bugüne kadar çölün geleneksel kıyafetleri ve zevksiz gösteriş düşkünlüğü hariç, hiçbir şekilde o coğrafyanın mensubu gibi davranmayan tiplere ait oldukları neseb dolayısıyla günahsız ve mümin payesi verenlerin üzerinde bir daha durması gereken nasıl ki kendileri Batı karşısında tarihleri dolayısıyla mahcuplarsa Araplar da mesafeli…

Unutmamak lazımdır ki Bin Dokuz Yüz On Dokuzu’da Medine’de bizim bayrağımız dalgalanıyordu ve o bayrağın dalgalanması için her şeyini ortaya koyanlar aynı zamanda o kutsal yerleri bir sınıfsal imtiyaz payesi veren yerler olmasını da engelliyorlardı. Hatta Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ziyaretini gerçekleştirenler kimseye dünyalık bir zenginlik sağlamıyorlardı çünkü oraları parası olanlar değil bedeni sıhhati yerinde olanlar Müslümanlara nasıl daha iyi yardım, nasıl daha ideal örneklik edebilirim şuurundaydılar.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...