Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

İYİLİK Mİ, ADALET Mİ?

0 117
iyilik-616x230

Victor Hugo, Sefiller isimli ünlü eserinin baş tarafına koyduğu epigramda dünyada yoksulluk ve sefalet oldukça kitabının okunması gerektiğini ve topluma iyilikten ziyade adaletin lazım olduğunu söyler. Uzun zaman bu sözün etkisinde kaldım ve adaletin önemi ruhumun derinliklerine yerleşti. Adalet toplumsal hayatın temelidir. Olmazsa olmazıdır. Adalet olmadı mı her şey karma karışık olur. Kaos ve anarşi meydana gelir. İyilikten önce adaletin tesisi gerekir. İnsanlara hakkını vermek esastır. Kimse iyilik yapmaya zorlanamaz ama adalet zorunludur. Adil bir toplumda kimse açlıktan ve sefaletten ölmez. İnsanların yaşamlarını sürdürmeleri için bir işe ve gelire olan ihtiyaçlarının behemehâl giderilmesi gerekir.  

Adaleti bir odanın duvarlarına benzetebiliriz. Duvarlar olmadan odadan bahsedilemez. İyilik ise o evi güzel gösteren ve süsleyen şeylerdir. Çıplak odada oturup kalkabilirsiniz ama hiçbir hazzı olmaz. İyilik hayatın güzelliğini sağlıyor. Adalet topluma, iyilik ise bireye ait bir sıfattır.  İyilik insanlığımızdır. Onunla tamamlanır olgunlaşırız. Sanat nasıl gerekliyse iyilik de öyle gereklidir.. İyiliksiz bir hayat yavandır. Toplumsal düzen ne kadar mükemmel olursa olsun iyilikler olmadı mı insanlar mutlu olamazlar. İyilik insanı özgürleştirir, ruhunu kanatlandırır. İyiliği  yapmaya mecbur olmayarak ve ondan bir fayda beklemeden yaparsınız.  

Kalkınmış batılı ülkelerde mükemmel bir toplumsal düzen var. Her şey tıkır tıkır işliyor. Herkes hak ettiğini elde ediyor.  Çalışmasının karşılığını görüyor fakat kimse kimseye iyilik yapmıyor. İyilik yapmak duygusundan yoksundurlar. Oralarda iyilik yapmak son derece nadir bir şeydir. Onlar hesabi bir toplumdur. Bakkaldan bir şey satın almaya kaktığınızda beş kuruş eksik olsa sizi geri çevirir. Hatta aile bireyleri arasında bile hesap kitap vardır.  Onların hesaplarınca herkes kendisini kurtarsın. Toplum zaten organize olmuş, her şeyi düşünmüştür, ben neden yolda kalmış adama bilet parası vereyim. Yere düşeni neden kaldırayım. Telefon ederim kaldırmakla görevli olanlar gelirler. Almanya’da çalışan bir arkadaşım anlatmıştı. Bir alman bilet parasını tamamlamak için ondan beş fenik istemiş. Neden kendi yurttaşlarından istemediği sorulunca onlar vermezler ki demiş. Profesör Oktay Sinanoğlu diyor ki: bir yaz tatilimi İsviçre’de geçirdim. Köyün bakkalına gidip geliyoruz. Bir gün bana merhaba demedi. Beş kuruş eksik olsa neredeyse polis çağıracak.  

İnsanlarımız tabii burada yokluk, yoksulluk ve baskı görüp oraya gidince ilk zamanlarda sanki Cennete düştüklerini sanırlar. Fakat kaldıkça kazın ayağının hiç de öyle olmadığını, ne kadar samimiyetsiz ve ruhsuz olduklarını bizzat  görüyorlar. Batılı insan yaşadığı monoton hayattan bıkmış hatta bunalmıştır. Her istediğini alıyor, her istediğini yiyor, her istediğini yapıyor. İsteyeceği bir şey kalmamış. Bir ideali yok. Hayatı anlamsız görüyor. Çoğu sinirsel rahatsızlıklara maruz kalmıştır. Ne yazık ki biz de günden güne onlara benziyoruz, benzemeye çalışıyoruz. Bu çok üzünülecek bir nokta.   

Biz esasında üstünlüğümüzden dolayı kaybettik. İslam en yüksek insanlıktır. Dinimiz önce adaleti ve hemen arkasından iyiliği emreder. Çünkü iyiliksiz bir hayatın tadı yoktur. İyiliksever bir adam etrafına demiş ki: vallahi ben hiç manevi bir şeye inanmıyorum fakat iyilik yaptığım adamların yüzlerindeki sevinci görmek beni mutlu ediyor. Bir çok batılı yazar, gazeteci, düşünür Müslümanlarda az da olsa kalan bu iyilik tezahürlerini görerek Müslüman olmuşlardır. Bunlardan biri Muhammed Esed’dir (Leopold Wels). Doğudaki tevekkül, teslimiyet, varlığını başkaları ile paylaşmak gibi şeyler ona İslamı sevdirdi. Arap ülkelerinde trende yolculuk yaparken ekmeğini kendisiyle severek paylaşan bir Bedevinin bu hareketi onu çok etkiliyor.  

İyilik çok yüksek bir haslettir ve  çok yüksek şeyleri korumak zordur. Adaleti yerine getirmek bir görevdir ama iyilik görev değil ihtiyaridir. İçinizden geldiği için iyilik yaparsınız. Kimse sizi iyilik yapmaya zorlayamaz. İyilik yapmanın iki tehlikesi vardır. 1. iyilik yaparak kendini beğenmek. Nitekim yaptığı iyiliklerle bazılarının burnu büyür,  insanlara küçümseyerek bakarlar. Bu kimseler iyilik yaparak daha kötü oluyorlar. 2. Yaptığı iyiliğe karşılık nankörlük görmek. Bu, insanın moralini bozar. Nankörlük karşısında insanın kırılmaması, incinmemesi mümkün değil. İyilik yaptığınız, acıdığınız, bir ihtiyacını giderdiğiniz kimsenin sanki hiç bir şey yapmamışsınız gibi sizi tanımazlıktan gelmesi insanı acıtır ve bir daha kimseye iyilik yapmaya sevk edebilir. Ben vaktiyle kimseye artık iyilik yapmayacağına dair dua ettiğini söyleyen bir adam tanımıştım.  Eğer size nankörlük yapsa da incinmeyecekseniz iyilik yapın.  

Cömertlik Doğunun kadim ahlakıdır. Eski Araplar yoksul kalıncaya kadar sahip oldukları her şeylerini misafirlerine ikram ederlerdi. Hatemi Tai İslamın doğuşundan hemen önce yaşamış ve keremiyle bir efsane haline gelmiştir. İbn Battuta on dördüncü yüzyılda Anadolu’yu gezmiş bir Arap seyyahtır. Denizli’de başına gelen ilginç bir olay anlatır. Atlarından inecekleri sırada bir sürü genç adam ortaya çıkıp atlarının yularlarına yapışır. Başkaları da gelip onlarla tartışır ve birbirine bıçak çekerler. İbn Battuta ve arkadaşı korkudan ne yapacağını şaşırır. Meğerki bu yiğit gençler her biri kendisi onları ağırlasın diye dövüşüyorlarmış.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...