Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

DÜNYANIN HALLERİ, MODERNİZMİN BİTMEYEN NİNNİSİ

0 62

cagimizin_fitnesi_ya_da_siyasaldan_soyutlanmis_din_anlayisi_tevhidden_bagimsiz_adalet_arayisi_ornegi_h37197

 

Dünyanın bütün nimetlerinden varsıllar faydalandıkları için yoksullara adil-i mutlak tanrıdan ve onun öğretilerinden başka bir şey kalmadı. Dünya hayatı ve ahiret kazanımları arasındaki tenakuz yoksullar için bir motivasyon ve adanmışlık şiarı olurken varsıllar için bir endişe ve panik sebebiydi. Dünyasını cennete çevirenler ölümlü olmaktan beri olamadıkları için, ahiret hayatının bilinmezliği onları tanrıyla başka bir pazarlığın içine soktu. Biriktirdiklerini dağıtmadan yaşamak ve öldükten sonra da onlar sayesinde muteber merhumlar olarak anılmak.

Hayatta hep kazananlar ölüm karşısında mutlak kaybeden olacaklarını anladıkları anda, ölümden sonraki muğlaklığı netleştirebilme uğruna, tanrı buyruklarının kendi lehlerine nasıl kurgulanacağını somutlaştırıp, bireysel ve toplumsal suçları hep kendilerine dokunulmaması esasına göre tanzim etme yoluna gittiler. Öyle ki suç ve suçlu tanrıya hesap vermeden önce suçun tanımını yapanların insafına bırakıldı, hem de tanrı adına. Kişinin biyolojik hayatını sürdürebilmesi için başvurduğu memnu yollar adi suç olarak tavsif edilirken, bütün bir toplumun geleceğine matuf işlerin arkasında olup suç işleyenlerse, o topluma ekmek veren ihsan sahipleriydi ve suçu da insanların dünyasını yaşanabilir kılmak için işliyorlardı. Bunun içinde nesnel hukuk bu adamlara yeni bir tanım bulmak zorundaydı. Tanımını yaparken sıradan fanilerin asla ulaşamayacağı bir de statü verme ödevi verilmişti beşeri hukuka.

Dünya hayatımızı tanzim etmek arzularımıza gem vurmak için var olan dini normlar, hep insanların güce karşı saygıda kusur etmemesi ve verilene şükür etmesi olarak pratize edildi. Geçmişimize hürmet, geleceğimize teminat kaygısı hem geçmişimizi hem geleceğimizi elinde tuttuğuna inandırıldığımız varsıllara tapınma alışkanlığı kazanmamıza yol açarken, bunu en iyi yapan en becerikli insan olarak sunuldu.

Müzeler, müzayede salonları insanlığın birikiminin geçmişten günümüze gözler önüne serildiği; ama gerçekte birilerinin ayakları altına aldığı, en şaşalı yerlerdi artık. Ve oraya geçmişine dair bir şeyler merak eden herkes giremiyordu. Girenler insanlığın geçmişine değer biçerken, kendi geleceklerini de ölümsüzleştiriyorlardı. Sorsan hepsinin bir milliyeti vardı, fakat gidecekleri yer sıkıntısı da çekmiyorlardı. Beynelmilel bir dünya vatandaşıydılar. İnsanlığın mazisini paralarıyla satın alanlar, aslında herkesin hem halini, hem de atisini kayıt altına almış oluyorlardı. Durduğu bir yer olan ve oradan başka bir mahalde duramayacağını iddia eden kim olursa ona, geldiği bir yurt ihdas ediliyor ve herkes olduğu yerin kiracısı haline sokulurdu. Ama kiracı haline getirenlere geldikleri yerlerinde tapusu verilmiyor, onlara atalarının ayak bastığı toprakların ihtişamının hikâyesini dinletip, alayını bununla iktifa edeceği bir krediyle ödüllendiriyordu.

Her şey oldu, vuku bulmadık hiçbir şey kalmadı; ama bütün hikâyelerin de bir sonu vardı. Hikayenin nihayete ermek üzere olduğunu fark edenler derakap anlatıcı değiştirme yoluna giderek mevcut anlatıcının yorulduğunu aslında hikâyenin en heyecanlı yerine gelindiğini söyleyerek kimsenin salonu terk etmemesi söylendi. Hikâyenin sonunu merak edenler değil de elmadan düşecek hisseyi bekleyenler pür dikkat dinliyorlar bakalım.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...