Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

BU ÇAĞDA DİNDARLIK MÜMKÜN MÜ?

0 67
347bb86

Her devirde insanlar geçmişi özlemle anar ve bulundukları çağdan yakınırlar. Özellikle yaşlılar… “Ah bizim zamanımız ne iyi idi, insanlık vardı, sevgi vardı, saygı vardı, merhamet vardı, büyük küçük vardı. Şimdi kimse kimseyi takmıyor, arayıp sormuyor”.  Bu alışılmış sözler, sızlanmalar her zaman söylenecektir. Çünkü hayat hep değişiyor.

Bunun ne kadarının nostalji, ne kadarının gerçeği ifade ettiğini bilmek kolay değil ama bana göre hiç de inkar edilmeyecek bir ahlaki zaaf vardır ve gün geçtikçe artıyor. Bu bir ülkeye has da değil; evrenseldir, geneldir.

İletişimin kolaylaşması insanları birbirinin yaşamlarından haberdar etmiş, benzer yaşam tarzları ve davranışlar artırmıştır. Araç ve aletler, konutlar, giysiler, eğlenceler bir örnek olmuştur. Hepimiz apartmanlarda yaşıyoruz. Ayni vasıtalarla seyahat ediyoruz. Tabiatla bağımız koptuğu gibi komşumuzla da bağımız kopmuştur. Farklı toplumsal tabakalar birbirini tanımıyor, sormuyor. Bir işçi ancak bir işçi ile bir memur ancak bir memur ile arkadaş olabiliyor, onun gittiği kahveye ve lokale gidiyor.

Böyle olunca insanlar sanal olarak birbirlerinden haberdar olsalar bile gerçekte birbirlerini yakından tanımıyor ve haklarında yanlış kanılara varıyorlar. Kendi işinde çalışanların, bakkal ve esnafın sayısı azalıyor.  Dostluklar, samimi ilişkiler yok oluyor. Marketlerin ve alışveriş merkezlerinin suni ve soğuk havasında bir robot gibi size paranın üstünü veren kasiyer kız sahte bir gülümse gösteriyor. O gülümseme paranızın karşılığıdır. Bundan hiçbir zevk alamıyorsunuz. Karşınızda insan yok, sanki bir robot var.

İşte tüketim toplumunun bizi getirdiği nokta bu. Şehirler büyüyor, sokaklar ortadan kalkıyor. Kimse kimseyi yanlışlarından dolayı kınamıyor. Apartmanların etrafını duvarların çevirdiği siteler sokağın yerini alıyor. Bütün bunların insanın kişiliğini, ahlakını etkilediği kesin. Böyle bir ortamda dindarlık olamaz. Kapitalizmin dayattığı yaşam tarzının sonucu olarak insanlar sekülerleşiyor, dünyevileşyor. Dindarı, dindar olmayanı rahatına düşkün; bencil ve paranın peşinde koşan insanlar haline geliyorlar.

Bu ortam değişmeden insanın dindar ve ahlaklı yaşaması mümkün mü? Çünkü içinde bulunduğumuz çevre ve düzen bunu doğurdu. İstediğiniz kadar nasihat edin, doğru yolu gösterin para etmiyor. “Orta çağda insanlar ahlaki ilkelere ve ideallere bağlı olarak yaşıyorlardı. Ticarette aldatmak, yalan söylemek, sözünü tutmamak, hile yapmak ayıptı” diyor Erich Fromm. İnançları farklı olsa da yaşam tarzları ayni idi.

Bugün dindarlık gibi görünen şeyler de görünüştedir. İbadetler içeriklerini kaybetmiş, boş tekrarlar haline gelmişlerdir. Dinin asıl amacı olan ahlak zayıflamıştır. Kapitalistleşmeye dur demek, hayatı yeniden düzenlemek gerekir. Ne kadar yol, ne kadar metro, ne kadar köprü veya baraj yapıldığı uygarlaşmanın ölçüsü değildir. Uygarlık, insanların birbirleri ile olan ilişkilerindedir. Gökdelenler yükselirken ahlak aşağı düşüyor. İnsanlar birbirine güvenmiyor, birbirini anlamıyor, sevmiyor.

Sorun sadece şu veya bu dinin değil bütün insanlığın sorunudur. İnsan bindiği dalı kesiyor. Bir gün bunun cezasını elbet görecektir. Batıda nedensiz cinayetler işleniyor. Uyuşturucu ve alkol iptilası nesilleri dejenere ediyor. Biz de gittikçe onlar gibi olacağız. Batılı düşünürler felaketi haber veriyorlar fakat kimse kulak asmıyor. Kim bilir belki de insanlığın uyanması ve kurtuluşu Batıdan başlayacak. Çünkü çürümenin ve yozlaşmanın en yüksek olduğu yerden uyanışın başlaması mümkündür.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...