Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

DİN FAYDASIZDIR

0 98

dua

Din hiçbir menfaat gütmeden insanların yardımına koşmayı emreder. Din çıkarını düşünmemektir, din çıkarsızlıktır. Eski tabirle hasbiliktir. Din Allah için hareket etmek ve Allah için yaşamaktır. Böyle bir şey insana yarar sağlamaz. Faydasızdır. Gerektiğinde eziyet ve sıkıntılara katlanmaktır din.  Hapislere, sürgünlere razı olmaktır. Din insan hırslarına, doymak bilmez iştihalara dur demek içindir. Ruhu maddenin boyunduruğundan kurtarmak içindir.

Din fedakarlığa teşvik eder, dünyadan yüz çevirmeyi emreder. İnsanların çoğu çıkar ve yararlarını düşündükleri ve onun peşinde koştukları için hiçbir zaman toplumda tam bir dindarlık olmaz. İnsanların çoğu asla hakiki dindar olamazlar. Ancak küçük bir azınlık gerçek dindarane bir hayat yayabilir. Ama bu da önemlidir. Çoğunluğun dünyaya olan meylini ve muhabbetini dizginler, frenler, kırar. Böyle bir azınlığın olması lazımdır. Büyük çoğunluk dünyaya, maddi ve geçici şeylere yönelmiştir. Onları elde etmeye çalışır.

Toplumsal ilerlemenin ve kalkınmanın dinden kaynaklandığını sanmak yanlıştır. Din hiçbir toplumu kalkındırmamıştır. İlk Müslümanlar kalkındılarsa bu dini değildi. Sosyal bir olaydı. Toplumun yapısı değişti ve zenginleştiler. Eğer bu dinî olsaydı bunun devam etmesi gerekirdi, halbuki devam etmedi. Dinimize yapışırsak kalkınırız sanıyoruz. Bu çok safiyane bir düşüncedir. Çoğu buna kanıyor. Kalkınmak için din lazım değildir. Akıl ve çalışma lazımdır. İnsanlar çalışkan olurlarsa kalkınırlar. Bu iş bu kadar basit.

Mehmet Altan şehir ve köy dindarlığından bahsediyor ve Protestan bir dindarlığı bize öğütlüyor, yanılıyor. Protestan dindarlık dindarlık mı sanki. Onlar dünyanın en yobaz kişileridir. Sadece şekilden ve merasimden ibaret bir dindarlıktır onlarınki. Altan dini bir ekonomik kalkınma aracı gibi görüyor. Dine dinİ olmayan görevler yüklüyor.  Din niye üretime yaramıyor diyor.  Din adamları kalkınmaya öncülük etsin istiyor. Din adamlarının görevi bu değildir.

Mehmet Altan şehirleşirsek, üretimi artırırsak, demokratikleşirsek hakiki dindar da oluruz sanıyor. Demokratik ülkeleri bize örnek gösteriyor. Dinin her ne kadar sosyal yönü varsa da esasında o bireye hitap eder. Bunu anlamıyor. Dinin amacı toplumsal ve ekonomik kalkınma değildir. Din insanları zengin etmek için gelmemiştir. Dürüst Müslüman tacir çok kazanamaz. Müslümanları eskiden harekete sevkeden iki şey vardı: 1. Allahın dinini yaymak, 2. ganimet.

Bugün öyle olmuş ki ne kadar dindar olursan o kadar geri kalırsın. Rekabet gücün o kadar azalır. Çünkü din doğru ol diyor. Ekonomi ve ticaret ise kurnaz ol, çıkarını düşün diyor. En basitinden kim çok reklam ve ilan verirse o daha çok malını satma imkanı bulur. İslamda ise reklam ve ilan müşteriyi yanıltma olarak görülmüştür. Malının kusuru varsa onu saklamayacaksın. Bugün müşteri kapıyorlar. Bunun için kırk tane hile ve kurnazlık düşünüyorlar. Yalan söylüyorlar. Algı yaratıyorlar.

Peki, hem dindar olup hem zenginleşmek mümkün değil mi. Kalkınmak için mutlaka yalan söylemek, hile yapmak, aldatmak mı lazım. Şunu diyeceğim. Kalkınan ve zenginleşen ülkelere ve toplumlara bakın. Onların yaptıklarını yaparsanız, onlar gibi yaşarsanız kalkınırsınız. Onlarla rekabet edecek bir gücünüz olmalı. Bunun için mal ve metayı aşırı sevmeniz lazımdır. Çünkü gece gündüz bir şeyi düşünmeden onu elde edemezsiniz. Onu elde edenden belki daha çok düşüneceksin ki ona yetişesin. Bu şekilde dindar kalabiliyorsanız buyurun zengin olun.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...