Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

İSLAM VE FELSEFE

0 96

 

ibni_Rust1

Felsefe en derin ve en temel gerçekleri akılla araştırmaktır. Bilgi nedir, varlık nedir, ahlak nedir, Allah var mı gibi sorulara cevap arar. Ayrıca siyaset, sanat, bilim, dil de felsefenin bir dalıdır ve özellikle çağımızda dil felsefesi çok önemlidir.  Felsefe sorulara akılla, din ise vahiyle cevap verir. İkisinin de konuları aynidir. Bundandır ki dünyanın her yerinde filozoflarla teologlar hep tartışırlar.

Dinin bildirdikleri kesin ve değişmezdir. Vahiy mutlak bilgidir. Peygamberler hep birbirini desteklemişlerdir. İtikat konuları aynıdır ancak şeriat uygulamasında ufak tefek farklar olmuştur. Felsefe ise kesin cevaplar vermez, ortaya koyduğu görüşler daima tartışılabilir. Nitekim filozoflar hep birbirinin yanlışını çıkarmış, bir sonraki filozof öncekinin görüşlerine itiraz etmiş ve farklı düşünmüştür.

Bazılarında felsefe okumanın insanı şüphelere düşürdüğü ve dinden çıkardığı düşüncesi vardır. Filozoflara ve hatta felsefe okuyanlara imanı zayıf gözü ile bakarlar. Bence bunun temeli yoktur. Felsefe insana düşünmeyi öğretir. İnsan şüphelenmeden bir şey öğrenemez. “Şüphe nura doğru koşmaktır”. Felsefe ile uğraşanlar arasında hem Allaha inanan, hem inanmayanlar varır.

Felsefenin kelime anlamı “hikmet” demektir ve hikmet sözcüğü de Kuranda geçer. Allahın hikmet verdiği kimse övülür. Eskiden hikmet sözcüğü çok geniş bir anlam ihtiva ederdi. İnsanoğlunun aklıyla bulduğu bütün bilgiler demekti. Bilimler de felsefeye dahildi. Matematik ve fizik de felsefe sayılırdı. Bilimler zamanla felsefeden ayrıldı ve ona sadece varlık, bilgi ve ahlak konusu kaldı.

Felsefe okumak ne farz ne vaciptir, dileyen okur dileyen okumaz. Ama akli olgunluk için felsefe gereklidir. Nurettin Topçu felsefesiz bir toplumun düşünemeyeceğini söyler. Felsefe çeşitli görüşleri ortaya koyarak insanı taassuptan yani fanatizmden kurtarır. Felsefe insan aklının ortaya koyduğu bütün bilgilerdir. Felsefe okursanız hiçbir filozofun görüşlerinin mutlak hakikat olmadığını görürsünüz.

Felsefe İslam Âlemine Mutezile mensupları ile girmiştir. El Kindi, Farabi ve İbni Sina tanınan İslam filozoflarıdır. Gazali felsefeyi ciddi biçimde okuyup inceleyerek ona bir reddiye yazdı. Gazali’nin bu reddiyesi büyük bir darbe oldu. İslam’da felsefeye olan rağbet kırıldı ve artık büyük bir filozof yetişmedi. Bazıları bu yüzden Gazali’yi eleştirir, onun İslam düşüncesine çok büyük zararlar verdiğine inanır.

Akıl mademki Allahın bize bağışladığı bir nurdur neden ondan korkacağız. Felsefe yapmalıyız yani aklımızı son sınırına kadar kullanmalıyız. İnsanın küçük büyük her konuda,  hayat ve evren ve Tanrı hakkında vardığı her kanaat felsefedir. Felsefe ile dinin yani imanın çatışması mümkün değildir. Bazı âlimler “akıl bizdeki vahiydir, vahiy de peygamberlerdeki akıldır” demişlerdir. Akıldan korkmak gereksizdir.

Felsefenin metodu ile imanın metodu ayrı olduğundan birbirleriyle çelişmezler. Birbirlerine muhalif olabilirler ama muarız olamazlar. Çünkü felsefe aklın bir hamlesi olduğu halde iman insanın akıl duygular ve irade ile birlikte yaptığı tecrübî bir hamledir. İman insanın kendini aşması olduğundan daha üst bir anlayışa yükselmesidir. İmanın bildirdiklerini akıl kavramaktan aciz kalabilir.

Ben herkese felsefe okumasını tavsiye ederim. Dinli dinsiz bütün filozofları, felsefe tarihini okumalısınız. Dünyanın her yerinde teologlar yani ilahiyatçılar çok iyi felsefe bilir ve filozoflarla tartışırken onları köşeye sıkıştırır. Bizde maalesef felsefe itibar görmüyor. İlahiyatçılar, din âlimleri bırakın bir filozofu bir ortaokul çocuğunu bile ikna etmek gücünden yoksundur. Dünyadan habersiz yaşıyorlar.

 

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...