Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

NEDEN MÜTEFEKKİRİMİZ YOK

0 35
11101844_soru1

Müslümanlar düşünmüyorlar, düşünmeye gerek de duymuyorlar. Çünkü onlara göre her şey çözülmüştür. Bize onları okuyup ezberlemek ve uygulamak düşer. Okumuş, bilgili ve aydın sayılanların bile bu konudaki düşüncesi şudur: İslam’da hakikat aranmaz, görevimiz onu anlamaktır. Gelenekçi çevrelere göre de İslam âlimleri bütün sorulara cevap vermiş, din tamamlanmıştır.

Böyle bir zihniyetten hiç tefekkür doğar mı? Bunların anlayışınca tabiata bakacaksın, Allahın eserlerini düşünüp tefekkür edecek, bunların inceliklerini düşüneceksin. İyi de neden bunu yapacaksın. Evvela buna ihtiyaç duyman lazım. Kimse buna ihtiyaç duymuyor ki, bu sözler havada kalıyor. İnsanların fikir ve idealleri nasıl para kazanayım olursa kim kalkar çiçeği, böceği tefekkür eder.

Hâlbuki ne güzel de tefekkürü övüp duruyorlar. Ayet ve hadisler naklediyorlar tefekkür hakkında. Bunların tefekkürden bir şey anladıkları yok. İnsan düşüncesi nasıl uyanır, insan neden bir konuyu derin derin düşünmek ihtiyacı duyar. Bunun birinci sebebi o konuda şüphelerinin olmasıdır. Her şey yerli yerinde ise neden düşüneceksin. Düşünmek için bir sorunun, bir şüphen olmalı.

Düşünmediğimiz şuradan belli ki asırlardan beri ne ilimde ne fikirde hiçbir şey üretmedik. Başımızı salladık ve bazı sözleri bin defa tekrarlayarak kendimizi kandırdık. Bir kayanın üstünden ne kadar su akarsa aksın ona faydası olmaz. İnsanlar evvela bilinçaltındaki bastırdığı şüpheleri ortaya çıkarmalı ve onlara cevap aramalıdır. Bilincimiz dindar ama bilinçaltımız dinsiz, imansız.

Gazali eski âlimlerden şöyle güzel bir söz nakleder: “şüphe etmeyenin imanından şüphe ederim”. Demek ki önce şüphe edeceksin ki onlara cevap arayasın. Tatmin oluncaya kadar… Onları silmedikçe iman yerleşmez. Üstü başka, altı başka olur. Bütün imani konuları ele alacaksın. Hepsinin doğruluğunu tahkik edeceksin. Çünkü biz eğer onlara tam inansaydık bu durumda mı olurduk.

 

Asırlardan beri düşünmüyoruz. Toptan bir muhasebe ve muhakeme yapmıyoruz. Hiç kimse zihnine gelen sorular olmadan düşünemez, tefekkür edemez. Gazali bin bir sorunun cenderesinde öyle bunalmıştı ki… Onlara gece gündüz cevaplar arıyordu. Çünkü varılan sonuçlar onu tatmin etmiyordu. Bizim de öyle yapmamız lazım. Her şeyi baştan ve yeniden ele almamız, düşünmemiz lazım.

Ama bu cesaret gerektirir. Akla gelen ve hatta küfür olarak görülen hiçbir soruyu göz ardı etmemek lazım. Ahretin ve Allah’ın varlığından, vahyin hakikatinden şüphe etmeyi bile bastırmayacaksınız. Bunlara verilmiş uydurma cevaplarla tatmin olmayacaksınız. Beynimiz zonklayacak. Bir o yana bir bu yana gideceksiniz. Nursi böyle yapmadı mı? Öyle olmasa risaleleri hiç de etkili olmazdı.

Peygamberimiz bile nice çileler çekti bu uğurda, vahye uygun bir hale gelinceye kadar… Herkesten ayrı düşüneceksiniz ki bu tefekkür olsun. Tabi bu ayrı düşmek için olmayacak. O da sahte olur. Bizde büyük düşünür yok. Evvelki cevapları tekrarlayanlar var. Unutmayalım ki şimdi mücadele fikirler arasındadır. Dünyayı fikirler idare ediyor. Güçlü, derin ve samimi fikirlere ihtiyaç vardır.

Eski kafa olanlar yeniyle ve güncelle irtibat kuramıyor. Din diye müstehase fikirleri, müzelik şeyleri ortaya koyuyorlar. Bu da akıllı adamları tatmin etmiyor. Bir kısmı da dini o kadar güncel anlayışa indirgiyor ki, din diye bir şey ortada kalmıyor. Din hepten buharlaşıyor, belirsizleşiyor, toz oluyor. Herkesin gönlüne göre değişiyor. Bu da olmaz. Dinin değişmeyen asıl özünün bugüne indirmeliyiz.

 

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...