Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

BİR KELİME MESAFESİ

0 36
Metin_onal_Mengusoglu

“Bir Kelime Mesafesi” şair ve yazar Metin Önal Mengüşoğlu’nun “Suretler ve Kitaplar” ve “Yeni Türkçe Şiirde İslam Olgusu” başlığı altında toplanan denemelerinden oluşuyor.

Daha başlangıçta bazı kavramları yaygın anlamlarının dışında yeniden tanımlıyor. “Medeniyet ise toplumsal gidişatı nitelemesi bakımından Türkçe yol anlamındaki din kökünden türetilmiş bir kelimedir. Buradaki din, hak din şeklinde anlaşılmalıdır. Yani insanlığın fıtratına, gelişine ve gidişatına en uygun din. Buradan hareketle diyebiliriz ki, Hak Din üzere yürüyen insanlığın, yeryüzündeki bu yürüyüşü esnasında oluşturduğu derin yürüyüş yolu ve izidir medeniyet”(s:11) Böylece o, Türk düşünce tarihinin en çetin sorunlarından biri olan kültür, teknik ve medeniyet tartışmalarına farklı ve özgün bir açıdan yaklaşıyor. Mensup olduğu kültürel zeminden ve taşıdığı medeniyet iddiasından ayrılmadan, batının teknik seviyesi karşısında hiçbir komplekse düşmeden, büyük bir özgüvenle düşüncelerini açıklıyor. Medeniyet kavramını kök anlamıyla irdeleyerek ve dinle ilgisini asla kesmeden son Peygamberin mesajıyla birleştiriyor.  Bir anlamda Peygamberler tarihini insanlığın medeniyet yürüyüşü olarak adlandırıyor. Medeniyeti bir teknik ilerleme değil de bir değerler bütünü olarak ele alıp değerlendiriyor.

Kültürü insan topluluğunun bir üretimi olarak görüyor, ancak onu ilahi kaynaklı olan vahiyden özenle ayırıyor. Kültürün beşeri, dinin ilahi olduğunu vurguladıktan sonra, bugünkü Müslümanların en temel sorununun kültürlerini dinlerine eklemleme çabasından doğduğuna işaret ediyor.

Medeniyet kavramına yaygın anlamlarının dışında baktığının altını özenle çiziyor Mengüşoğlu: “Kanaatimce yaptığım tarif ve adlandırmalar iyi okunursa görülecektir ki, ben bu medeniyet fenomenine farklı zaviyeden bakmaktayım. Yani bence tekrar etmeliyim ki, yeryüzünde yaşanan İslam Medeniyeti’nden başka medeniyet yoktur. Medenilik, Allah elçilerinin arz üzerinde açtıkları derin izlerdeki yollarda yürüyen toplulukların hayat tarzıdır.”(s:17) bu anlamda medeniyeti düşünmek, medeniyeti doğu-batı ekseninde düşünmeyi de anlamsız hale getiriyor.

Metin Önal Mengüşoğlu sadece medeniyet, din ve kültür arasındaki ilişkileri incelerken değil, medyanın toplumdaki fonksiyonunu, aydının toplumla ilişkisini, heykel tartışmasını, Türk şiirinde veli kültünü, modern Türk şiirinin sorunlarını, Gazze konusundaki yaklaşımını, düzenlenen şiir etkinliklerine bakışını, yazı yazmanın sorumluluğunu, Nazım hikmetin sürüklendiği düşünce bunalımında Müslümanların sorumluluğunu, onuncu yıl marşının arkasındaki ilkelliği, Dersim tartışmalarında gizli kalan hikâyeleri, çayevlerinin Türk kültürünün ve edebiyatının gelişmesindeki merkezi rolünü, ilk edebiyat deneyimi olan “Kelime” dergisini çıkarırken yaşadıklarını; babasının hayat hikâyesini, genç Türk şiiri hakkındaki düşüncelerini, Diriliş romanını yeniden okuma serüvenini, Herkesin aynı sıkıntıyı çektiği ama itiraf edemediği “Ulysses” romanın okurken içine düştüğü sıkıntıyı, Hakan Yavuz’un araştırmasından yola çıkarak analiz ettiği modernleşen Müslümanların durumunu irdelerken, hep sahih ve namuslu bir duruşun izlerini görebiliyorsunuz. Yazarken, duygularını ifade ederken, kim ne düşünür kaygısı hissetmeyen bir yazar Mengüşoğlu. Aynı zamanda hoş sohbet bir insan.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...