Düşünce, Haberler, Köşe Yazısı, Yazılar

AHLAKİ VE MANEVİ YOZLAŞMANIN KAYNAĞI

0 218
ahlak...

Dini, ahlaki, manevi, insani zayıflığımızın esas sebebi bugünkü yaşam tarzımızdır. Dindarı da dindar olmayanı da aynı yaşam tarzını yaşıyor. Önemli olan madde ve paradır. Yaşam bir olunca fikir ve inanç ayrılıklarının bir anlamı kalmaz. İnsanların duygu ve düşüncelerini yaşam tarzları belirler, onları birbirine benzetir. Marksın dediği gibi “düşünceleriniz varlığınızı belirlemez, varlığınız düşüncelerinizi belirler”. Siz materyalistler gibi yaşayıp dindar olabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Önce yaşayışınızı ve hayata bakışınızı kökten değiştirin. O zaman başka insanlar olacaksınız.

İnsanların nasıl yaşadığı önemlidir. Ahlakı düzgün olmayan insanın düşünce ve inançlarının önemi yoktur. Sağcılık, solculuk, Atatürkçülük,  Müslümanlık, Hıristiyanlık birer laftan ibaret kalır. Hepimizin düşmanı rahata olan düşkünlüktür. Yaşamımız maddi ve dünyevi bir yaşamdır. Modern hayatın yerleştiği her yerde ayni ahlak vardır. İnsanların ahlaki temel değerleri erozyona uğramış ve zeminini kaybetmiştir. İnsanlar elli sene önceki ahlaki ve manevi değerleri arıyorlar. Görünüşte dini ve ahlakı savunsalar da esasında materyalisttirler, dünyevidirler.

Herkes daha rahat yaşamak, daha çok şeylere sahip olmak amacıyla hareket edip hayatını buna göre tanzim ediyor. Bu uğurda dini ve ahlaki değerleri kendine göre anlıyor ve kullanıyor. Dindarlık bir gelenek ve görenektir. Dindar olan ve olmayan her ikisi de daha iyi bir evde yaşamak, daha yüksek bir mevkie gelmek, daha çok para kazanmak, daha iyi bir arabaya sahip olmak istiyor. Bunları ele geçirmek söz konusu olduğunda vicdan ve ahlak unutuluyor. Davranışlarımızda dindarlık bir ciladır, özümüzü teşkil etmiyor. İnsanlarda kanaat, sabır, şükür kalmamış.

Durum ve ahval bu olunca doğal olarak insanlar birçok iyi niteliğini yitiriyorlar. Gerçek dindarlık kendini aşmadır. Nefsinin arzularına tabi olmak ve dünyanın geçici güzelliklerinin peşinde koşmakla dindarlık olmaz. Din içsel hayatımızı zenginleştirmeli, ruhumuzu yükseltmelidir. Fedakârlık ve feragat sahibi olmalıyız. İçten gelişme olmayınca dıştaki aksiyonlar bir şey doğurmaz. Manevi hayatın varlığı meydana gelen her olayı sabır, metanet ve sükûnetle karşılamakla belli olur. Kendisine veya eşyasına bir zarar geldiğinde vaveyla koparan adamın ne maneviyatı olur!

Dini ve manevi hayat zengin içsel bir tecrübedir. İçsel tecrübeyi yaşadığınız şu iki şeyden belli olur. Birincisi ruhunuzda yücelmeyi, aşkınlığı, kutsallık duygusunu hissedersiniz. Bu duygu sizi bir ve bütün yapar. Bütün hayatınızı değiştirir. İbadetleriniz ve yaptığınız iyi işler bunu çoğaltır. Onları zorlanmadan yaparsınız. İkincisi dini tecrübe insana o kadar değerli bir yaşayış sunar ki onun dışındaki hiçbir şeyin gözünüzde değeri kalmaz.  İnsanların değer verdiği şeyler değersiz hale gelir. Bir daha basit şeylere asla yönelmezsiniz. Asil ve yüce ve zengin bir hayat yaşarsınız.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...