Düşünce, Köşe Yazısı, Yazılar

BİLGECE YAŞAMAK

0 102
kitap...

Hayat üzülmeye değmeyecek kadar kısa, boşa harcanmayacak kadar değerlidir. Hayatın sevincini içinden duyarak yaşa. Elindekilerin kıymetini bil, vaktini güzelce değerlendir. Kaybettiğin zamanı bir daha ele geçiremezsin. Bir an bile üzüntüye yer verme. Düşünürsen üzüldüğün şeylerin çoğunun üzülmeye değmeyecek kadar basit ve önemsiz şeyler olduğunu anlayacaksın. Şimdi vaktin varken hayatını güzel yaşa!

Sahip olduğumuz şeylerin kıymetini ancak onları kaybedince anlıyoruz. Görmeyen bir insan görmek için gerekiyorsa bütün servetini vermeye hazırdır ama sağlam iken kıymetini bilmez. İnsanlar hep imkânlarının azlığından bahseder ve hallerinden yakınır dururlar. Kendilerini hep başkaları ile karşılaştırıp hiçbir şeye sahip olmadıklarını düşünürler. Hâlbuki onların sahip olduklarına sahip olmayan pek çok insan vardır.

Sabırlı ol. Birisi seni ne kadar çok kızdırırsa kızdırsın, bir defa onu sonuna kadar dinle. Vereceğin cevabı geciktir. Böyle yapabilirsen daha mantıklı ve sağduyulu davranırsın. İnsanların en büyük zaafı, söylenen sözü sonuna kadar dinlemeden en ufak bir şeye hemen kızıp köpürmeleridir. Kızarak söylediğin sözlerin etkisi yoktur. Kızıp bağırarak esasında enerjimizi boşa akıtıyoruz. Asıl güç sessiz ve sakin duruştadır. Bir şey senin hayatını daha güzel yapıyorsa o şey iyi ve güzeldir. Senin hayatında hiçbir değişiklik yaratmıyorsa onda bir hayır yoktur, isterse herkes tarafından aranılan ve beğenilen bir şey olsun ve ona değer verilsin. Etkisini görmediğin ve yararını hissetmediğin şey kimden gelirse gelsin boştur. Gönlünde ve ruhunda bir ferahlık duyman bir şeyin doğru ve gerçek olduğunu gösterir. Bıkkınlık ve usanç veren şeyler temelsizdir. Hayatı hareketlendiren ve coşkunu artıran şeylere devam et. Hayatın pasif ve olumsuz yanlarını değil aktif ve olumlu yanlarını gör. Hareket hareketsizlikten üstündür. İnsan hareket halinde Allah’a daha yakındır.

Her an senden ayrılabilecek geçici ve temelsiz şeylerin ardına düşme. Onlara gönülden bağlanma. Bağlandığın her nesne kırılıp kaybolabilir, sevdiğin insan senden yüz çevirip ayrılabilir. Bu onların temel özellikleridir. Gönülden bağlanmazsan yokluklarına daha kolay dayanabilir ve hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğramazsın. Bizim hükmümüz ne nesnelere ne başkalarına geçer. Bizim olan sadece düşüncelerimizdir.

Kimseyi küçük görme ve kimsenin önünde küçülme. Yaşça senden büyük olana saygı göster velev ki mevkice senden küçük olsun. Eğer böyle davranırsan senden büyük olanların önünde ezilip büzülmezsin. Büyük adam herkesi büyük görür, değerli adam herkese değer verir. Bir insanın kendini büyük sanması onu büyük yapmaz. Gerçekten büyük olan kimse herkese değer verir, çünkü değerli olduğundan emindir.

Uğrunda severek hayatını vereceğin bir fikrin peşinden koşmalısın. Hayatında anlamlı olan bir şey olmalı. O anlam seni yaşatır ve ayakta tutar. Usanç ve bıkkınlıkla yaptığın şeyde hayır yoktur. Hiçbir şey yapmak içinden gelmiyorsa yapma. Canı istemeyerek bir şeyi yapmaktansa hiç yapmamak daha iyidir. Kendini bir şeyi yapmaya zorlama. Bir şeyi yapmak için dayanılmaz bir arzu ve iştiyak duymalısın.

Bir güçlükle karşılaştığın zaman büyük ve akıllı bir adamın o durumda nasıl davranacağını düşünerek hareket et. Yapacağın hareketin ona yakışıp yakışmayacağını kendine sor. Böyle yaparsan hiçbir zaman bayağı ve küçük bir davranışta bulunmazsın. Eğer “büyük bir adam böyle yapmazdı, bu hareket ona yakışmazdı” diyorsan onu yapma. Büyük adamları kendine örnek seçmek insan karakteri üzerinde olumlu etkiler yaratır. İnsanların neden seni arayıp sormadıklarını, seninle ilgilenmediklerini, seni sevmediklerini düşünüp üzülüyorsan yanlış yapıyorsun. Kimse seni arayıp sormak ve seninle ilgilenmek zorunda değil. Önce sen onlara karşı görevlerini yap, böyle olmadığın halde onlardan ilgi, iyilik ve sevgi bekliyorsun. Bunda haksız değil misin? Kendinden başka kimseyi suçlama. Sen nasılsan insanlar sana öyle davranır. Önce kendini düzelt.  


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...