Haberler, Köşe Yazısı, Sinema, Sinema Haberleri, Yazılar

WHİPLASH

0 544
Whiplash genel

Damien Chazelle’in ikinci uzun metraj filmi olan Whiplash, ilk olarak kısa film olarak ortaya çıkıyor. Ardından kısa metraj film büyük ilgi görünce filmi aynı hikâyeden yola çıkarak uzun metraja çevirmek istiyor. Bu anlamda kısa metrajdan uzun metraja uzanan taraflarıyla övgüyü hak ediyor. Filmin yönetmenliği üstlenen Chazelle aynı zamanda senaryosunu da kendisi yazıyor.

Filmin hikâyesi, küçük yaşlardan itibaren davul çalmaya başlayan Andrew, işinde giderek ustalaşmak istediğinden ABD’nin en iyi müzik okulu olan Shcarffer ‘a girer. Okulda bateri çaldığı bir zamanda okulun sert mizaçlı hocası Fletcher tarafından keşfedilir. Fletcher, Andrew’den sınırlarını zorlaması ister onun ancak bu şekilde mükemmele ulaşacağını düşünür. Genel hatlarıyla yalın bir hikâye üzerine inşa edilen film, genç bir caz davulcusunun idealine ulaşmak için giriştiği mücadeleyle konservatuardaki psikopat caz eğitmeni arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

Whiplash-5547.cr2

Filmde yer alan karakterler hikâyeye ustaca yerleştirilmiş. Karakter analizi açısından değerlendirildiğinde; Fletcher, usta bir caz sanatçısı ve kendisini o alanda ispatlamış bir karakter. Hata kabul etmeyen otoriter bir yapıya sahiptir. Öğrencilerine aferin demeyen, taviz vermeyen tavırlarıyla dikkat çeken bir karakter oluşturulmuş.

Andrew ise, otoriteye başkaldırıyor. Müzik aşkı nedeniyle hem aile ilişkilerinde hem de özel hayatında kaybeden bir karakter. Aile yemeğinde kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vererek, ailesinin ondan beklediklerine karşı bir tavır koyuyor.

Andrew, bu sahnede müzik okulunda edindiği özgüven neticesinde ailesine baş kaldırarak kız arkadaşıyla da olan ilişkisini bitiriyor. Andrew, tüm bunları caz davulcusu olmak adına göze alıyor.

Whiplash-4

Whiplash, bu açıdan değerlendirildiğinde, Stephen Daldry’nin “Billy Elliot” filmini akıllara getiriyor. Billy Elliot filminde de karakterin kendi kariyeri için giriştiği mücadele konu ediliyor. Bu bağlamda “Billy Elliot” filmiyle benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz.

Filmin sinematografisi de hikâyesi kadar övgüyü hak ediyor. Yerinde kullanılan yakın ve ayrıntı planlar, müzikle iyi bir senkron yakalıyor. Yer yer mizahi unsurlar barındıran filmin, “mükemmele ulaşmak için çekilen çile kutsaldır” önermesiyle başarı hikâyelerine odaklanan filmler arasında iyi bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz hafta 5 dalda Oscar’a aday gösterilen filmin, senenin en iyi filmlerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Whiplash, izleyicilerin keyif alarak izleyeceği müzikal bir drama olarak karşımıza çıkıyor.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...