Düşünce, Köşe Yazısı

NOKTALAMA İŞARETLERİ

1 185
nokta

Yazılı ve basılı eserlerde noktalama işaretleri inanılmaz derecede yanlış kullanılmaktadır. Bunları bilerek mi, bilmeyerek mi yaptıklarını bilmiyorum. Fakat hiçbir şekilde affedilir bir hata değil. Bunları öğrenip doğru kullanmak çok mu zor bir iş! Kitapların onda dokuzu yanlışlıklarla doludur. Okurken hiçbir zevk almıyorsunuz. İmla kuralları, noktalama işaretleri anlamı kolaylaştırmak içindir, zorlaştırmak için değil. Bunlar kolay olanı daha da zorlaştırıyor, işi içinden çıkılmaz hale sokuyorlar. Bilmiyorsanız bunları hiç kullanmayın daha kötü olmaz. Bu, bence konuya önem vermemekten gelmektedir. İnsanımız okumaya, yazmaya, düşünmeye, öğrenmeye boş veriyor.

Pek çok yazar, editör ve yayıncı bu işe maalesef gereken önemi vermiyor. Yazılan şeyler zevksiz ve anlamsız oluyor. Bunlar anlamıyorlar ki noktalama işaretleri anlamı kolaylaştırmak için konulmuştur. Noktalama işaretleri konuşmaya yani nefese göre değil yazıya ve anlama göre konulmamıştır. Nefesiniz yetmediği yerde durabilirsiniz fakat anlamı gerektirmiyorsa bir yere virgül koyamazsınız. Örneğin “ve”, “veya”, “ya da”, “yahut”, “yoksa”, “ama”, “fakat”, “lakin” bağlaçlarının virgülle beraber kullanılamayacağını; zaten bunların virgül anlamında olduğunu anlamıyorlar. Yazarı çizeri bile “dahi” manasına gelen “de”, “da” ile “içinde” manasına geleni ayırt edemiyor.

Noktalama işaretleri sanırım bize on dokuzuncu asırda Batıdan gelmiştir. Batı usulü okulların hayatımıza girmesiyle yazımıza girmiştir. O zamana kadar Arap harflerini kullanan İslam ülkelerinde bu işaretler bilinmiyordu ve metinleri anlamada gerçekten büyük güçlükler yaşanıyordu. Kuran’da yalnız ayet sonlarını belirten işaretler vardı. Medreselerde okutulan kitapları anlamak çok zordu. Hatta İslamiyet’in başlangıcında Arap harflerinde bugün kullanılan hareke ve noktalar da yoktu. Bir kelimeyi değişik şekillerde okumak olası idi. İlk defa Emevi valisi Haccac tarafından Arap yazısına hareke ve nokta konuldu. Bugün noktalama işaretleri bütün İslam Ülkelerinde kullanılmaktadır.

Bozuk yazımlara bir kaç örnek verelim ki konu daha iyi anlaşılsın. Tercüme edilmiş bir kitaptan bir cümle: “Geçmiş zamanlardaki, ya da günümüzdeki bir toplumun özelliklerini belirtirken, son derece önemli, birbirine yakından bağlı iki unsur görürüz: Biri, ekonomi sistemi, öteki, aile sistemi.” Bu cümlede ‘ya da’ dan önceki, ‘belirtirken’ den sonraki, ‘biri’ den sonraki, ‘öteki’ den sonraki virgüller gereksizdir. Şimdi bunu bir de bildiğim şekilde yazayım, bakalım hangisi daha anlaşılırdır: “Geçmiş zamanlardaki ya da günümüzdeki bir toplumun özelliklerini belirtirken son derece önemli, birbirine yakından bağlı iki unsur görürüz: Biri ekonomi sistemi, öteki aile sistemi.”

 Noktalama işaretlerini kullanmada güçlük çekenlere tavsiyem, yazılarına önce hiçbir işaret koymasınlar. Baksınlar anlamı çıkarmakta zorlanma yoksa hiç dokunmasınlar. Anlamın yanlış anlaşıldığı yerde uygun bir noktalama işareti koysunlar. Son olarak şunu söyleyelim: Virgül anlam benzerliği olan şeyleri ayırmak içindir. Noktalı virgül, virgül kümelerini ayırmak içindir. Eğer bu yanlışlıklar editörlerin ve ukala redaktörlerin işi ise yazarlara büyük haksızlık yapılmaktadır. Pek çok yazar bu cahiller tarafından mağdur edilmiştir. Dile ve kültüre verilen önem gittikçe azalmaktadır. Doğru dürüst cümle kuranlara bile zor rastlayacaksınız. İnsanlar anlaşılıyor ki düşünmesini bilmiyorlar.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...