Düşünce, Yazılar

MÜSLÜMAN AÇILIMI LAZIM…

0 55
rüstem

Yeni Türkiye için Kürt Açılımı- Alevi Açılımı- Ulusalcı Açılımı- Roman Açılımı- Ortadoğu Açılımı yapılıyor. Eyvallah… Güzel… Devam etmeli…

Lakin Müslümanlara da Açılım olmalı…

Bu çerçevede Müslümanların Talepleri karşılanmalıdır.

1- Çalışma Hayatı Namaz’a göre ayarlanmalıdır. Gerek özel sektörde gerekse kamuda insanların namaz ve mescid ile ilişkisi kesilmeye başlanmıştır. Mesai saatleri gayr- insani şekilde düzenlemiştir. Bazı sektörlerde 12 saate varan çalışma saatleri söz konusudur. Cuma ve günlük namazlarda Müslümanlar namazlarını eda edememektedirler. Bazıları kılamamakta, bazılarına kılmak yasaklanmakta ve bazılarına ise kılacak imkân verilmemektedir.

 2- Eğitim’de müfredat İslam anlayışı temelinde değiştirilmelidir. İslam algı- anlayış- teoloji- pratiği ve tecrübesi ders kitaplarında bulunmamaktadır. Edebiyat- Sosyoloji- Felsefe- Biyoloji- Kimya- Tarih başta olmak üzere ders kitaplarında yaklaşımlar İslam- Tevhid anlayışı üzerine bina edilmelidir. Bakıldığında pozitivist- materyalist- kapitalist- sosyalist bir algı ders kitaplarında bulunmaktadır.

 3- Helal Gıda için ölçüler konulmalı ve denetlenmelidir. Beslenmek, insanın asli ihtiyaçlarındandır. Helal ölçülerde bir üretim çoğu kez yapılmamaktadır. Piyasa kapitalizmine esir edilmiş halde içeriğinden üretim şekline kadar İslami hassasiyetler göz ardı edilmektedir. Bu noktada henüz sadece sivil örgütler duyarlı olmakta devlette bu konuda bir tavır görülmemektedir.

 4- Faiz’in ekonomide geriletilmesi için çaba gösterilmelidir. Yaşamın her alanında – eğitimde, ticarette, giyimde, evde, işte- faizin sarmaladığı bir toplumsal düzendeyiz. Faiz’in kuşattığı işyerleri- fabrikalar- evler özgürleşemez. Bankalara mahkum bir hayat, köleliktir. İnsanlar artık birbirine güvenmediği için borç vermiyorlar. Borç alamayanlar bu defa bankadan faiz ile kredi alarak borçlanıyorlar. Kardeşinden- arkadaşından- dostundan görmediği

desteği bankadan gördüğünü düşünüyor. Birbirine güvenmeyenler, şeytan tapınağına-bankaya- teslim oluyorlar. Faiz’in kuşattığı işyerleri- fabrikalar- evler özgürleşemez. Bankalara mahkûm bir hayat, köleliktir. Birbirini desteklemeyen insanlar arasında 
kardeşlikten- barıştan- dayanışmadan bahsedilemez. Kardeşine değil Banka’ya bir insan sığınıyorsa, artık insanlık barışından söz edilemez.

5- Şehirler Müslümanların ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Özellikle Mescid- Cami mahalleden çıkarılmaktadır. TOKİ tipi yerleşimler bu süreci hızlandırdı. Mescid- Camiler yaşamın merkezleri haline gelecek şekilde inşa edilmeli, yönetimleri mahalleye bırakılmalı ve halka açılmalıdır. Camiler halka açılmalıdır. Camiler yaşamın merkezi olmaktan giderek uzaklaştırılıyor. Bunda öncelikle imamların rolü var. Memurluk yaptıkları yeri, en az cemaatle yaşatmaya çalışıyorlar. Diyanet, camilerin birçok sosyal ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenlenmesini engellemektedir. Namaz’ın sadece 5 vakit ile eda edilmesi dışında bir varlık alanı imkânı verilmemektedir. Kadınlar ve çocuklar zaten yaklaştırılmıyor, hatta onlar için güvenilir değildir. Erkekler ise Çalışma- İş Tanrısına- Tanrılarına kulluk ile zamanlarını geçirmektedirler.

6- İçki- Kumar- Uyuşturucu- Sigara başta olmak üzere toplumsal tehlikeler engellenmelidir. Üretiminin, pazarlanmasının ve yaygınlaşmasının önüne geçilmelidir. Oysa Türkiye’de bazı tedbirlere rağmen bu zararlı alışkanlıklar ve kullanımlar giderek yaygınlaşıyor. Daha etkin şekilde mücadele edilmelidir.

 7- Kadınların maruz kaldığı her türlü ayrımcılık, reklam ve sinema yoluyla sömürü ve şiddet engellenmelidir. Gün geçmesin ki kadınların maruz kaldığı şiddet, ayrımcılık, sömürü, aşağılama haberi olmasın. Kadınlarında bu sürecin oluşmasına dolaylı yoldan katkıda bulunuyorlar. Müslümanlar; kadın, çocuk ve yaşlıların dokunulmazlıklarını sağlamayı hedeflemiştir. Bu kesimlerin istismar edilmesi, sömürülmesi, aşağılanması ve haksızlığa uğratılmasının önüne geçilmelidir.

 Müslümanlar, inançlarının onlara emrettiği şekilde bir hayatı kurmak istiyorlarsa, bu taleplerini somutlaştırmalı, örneklemeli ve talep etmelidir. Değişimin tevhid merkezli olarak idamesi ve ikamesi sağlanmalıdır.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...