Film İncelemeleri, Haberler, Sinema Haberleri, Üçüncü Taraf - Seçkisi

ZEMİN KAT

0 189
zeminkat

Sinema yazılarından tanıdığımız Fatih Yürür, “Zemin Kat” adlı kısa metraj filmiyle sinema kariyerine ilk adımını attı. Fatih Yürür, yönetmenliğini yaptığı “Zemin Kat” filminin senaryosunu iki sene önce yazmıştı. Geçtiğimiz aylarda izleme fırsatı bulduğumuz filmin, ülkemizde çekilen diğer kısa filmlere nazaran daha iyi bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Film, başlangıcından itibaren izleyicinin merak duygusunu arttırmaktadır. Yönetmenin filmde bu unsurları yerinde kullanarak iyi bir iş çıkardığı düşüncesindeyim. Filmde yer alan bazı ayrıntı çekimler hikâyenin sonunda bir yere bağlanacağı izlenimi veriyor olsa da bunun gerçekleşmediğini görüyoruz. Bu konuda izleyicinin tatmin olmadığını söyleyebiliriz.

“Zemin Kat” filminin ülkemizdeki kısa film algısını az da olsa değiştireceğini düşünüyorum. Çünkü bu algı kırılmazsa bireysel bunalımların konu edinildiği ve genellikle sonuca bağlanamayan kısa filmleri izler dururuz. Bu bağlamda “Zemin Kat” çizgi roman geleneğinden beslenen taraflarıyla amacına ulaşmış gibi gözüküyor.

Film yapım sürecinin kolektif bir iş olduğunu göz önünde bulundurursak başta filmin yönetmeni Fatih Yürür olmak üzere, oyunculuğuyla göz dolduran Mehmet Beşir Yıldırım’ı, filmin görsel atmosferini oluşturan Ömer Faruk Özdemir ve Sinan Adıgüzel’i, kurgudaki başarısıyla Emre Şahin’i ve desteğini eksik etmeyen Şeref Umut’u tebrik etmek gerekiyor. Ayrıca filmin müziklerini yapan İbrahim Burak Avcı’yı ve İllüstrasyon çalışmalarıyla Attila Saffet Türkoğlu’nu da anmak gerekir.

İkinci kısa filminin hazırlıklarına başlayan Fatih Yürür ve ekibinin yeni projesini sabırsızlıkla bekliyoruz.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...