Film İncelemeleri, Köşe Yazısı, Üçüncü Taraf - Seçkisi

CEM YILMAZ SİNEMASI: PEK YAKINDA

0 357
pek yakında genel

Cem Yılmaz’ın merakla beklenen filmi “Pek Yakında” nihayet izleyiciyle buluştu. Pek Yakında’nın, Türk Sinemasının sıkıntılı günler geçirdiği bir zamanda kurtarıcı bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Senaryo ve Yönetmenliğini de üstlenen Cem Yılmaz’la birlikte Zafer Algöz, Özkan Uğur, Ozan Güven, Cengiz Bozkurt, Çağlar Çorumlu, Zerrin Tekindor ve Ayşen Gruda filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Bazı filmlerde figüranlık yapan Zafer, korsan DVD satarak geçimini sağlamaktadır. Karısıyla ciddi sorunlar yaşayan, boşanmanın eşiğine gelen Zafer, bu işten kurtularak hayatına çekidüzen vermek istemektedir. Ailesini ön plana alarak, evliliğini kurtarmaya çalışırken Yönetmen Ahben Sonel’le tanışır.1970’lerden beri çekilememiş fantastik bir proje olan “Şahikalar-Kötülüğün Sonu” filminin çekimiyle uğraşır. Bundan sonra Zafer ve ekibi kendilerini duygusallığın da yedirildiği, komikliğin öne çıkarıldığı bir maceranın içinde bulurlar.

“Pek Yakında” Yılmaz’ın sıcak ve naif karakterlerinin bütünleştiği bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda “Pek Yakında”nın “Her Şey Çok Güzel Olacak” ve “Hokkabaz” filmleriyle aynı çizgide yer aldığını görüyoruz. Filmin ilk açılış sahnesinin Yavuz Turgul’un “Eşkıya” filminin final sahnesiyle yapılıyor olması, Cem Yılmaz komedisinin dram yönüyle Yavuz Turgul filmlerinden esinlendiğinin en bariz göstergesidir diyebiliriz. “Pek Yakında” filmini izlerken aklıma Yavuz Turgul’un “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni” filmi geldi. Cem Yılmaz, filmin başından itibaren Yavuz Turgul sinemasına göz kırpmış. Film bu anlamda eski ve yeni Yeşilçam sineması arasında köprü görevi üstleniyor. “Pek Yakında” Yavuz Turgul sinemasına benzeyen yönleriyle iyi bir film; fakat  “Her Şey Çok Güzel Olacak” ve “Hokkabaz” filmleriyle aynı çizgide yer aldığını düşünsem de hikâye olarak Hokkabaz filminin gerisinde kalmış bir yapım. Hokkabaz daha doğal, daha gerçekçi, daha vurucu bir hikâyenin üzerine inşa edilen bir filmdi.

pek yakında 2

Cem Yılmaz, “Pek Yakında” filminde Zafer Algöz’ün canlandırdığı Ahben karakteriyle Yeşilçam jargonunu iyi yansıtmış. Özellikle film çekimi sırasında alaylı-mektepli tartışmaları filme ayrı bir renk katmış. Bol göndermelerin yapıldığı film, korsana hayır mesajına odaklanıyor. Filmde filmci kavgasını yapanlar ve festival için film yapma derdinde olanlar ustaca eleştirilmiş.

Pek Yakında, senaryo matematiği iyi kurgulanmış; görüntü ve sanat yönetmenliği açısından da sınıfı rahatlıkla geçecek bir film. Pastel renklerin kullanılması filmin sanatsal diliyle de örtüşmektedir. Dekor ve kostüm kullanımı açısından güzel mizansenler oluşturulmuş. Bu açıdan baktığımızda Cem Yılmaz, dram ve komedi unsurlarını yerinde kullandığında tadından yenmez filmler ortaya çıkarıyor diyebiliriz.

“Pek Yakında” filmi Türk sinemasının festival filmleriyle can çekiştiği şu günlerde eğlenceli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...