Haberler, Sinema Haberleri

Arri’nin 65mm’lik Kamerası Hakkında İlk Bilgiler

0 85
alexa_65_1

Bir süredir Arri’nin 65 mm’lik kamerası ile ilgili bazı dedikodular dolaşmaktaydı. Bunun üzerine Arri, CINEC – Sinema ekipmanları fuarında 65′mm’lik yeni kamerası hakkındaki fısıltıları doğruladı.

Alexa 65′in sensörü bir süper 35 mm sensör ile kıyaslandığında 3 katı kadar bir büyüklük ortaya çıkıyor. Şu ana kadar sektörde üretilen en büyük sensöre sahip kamera olan Arri 65′in 54.12 x 25.59 ebatlarında A3X bir sensöre sahip. Bu sensör 6560 x 3102 çözünürlüğünde kayıt yapma kabiliyeti ve 14 stop’luk bir dinamik aralığa sahip. Sensörün tasarımı kendinden önceki Arri sensörlerinin teknolojisini baz aldığından, aynı resim kalitesini bu kamerada da göreceğimizi söylemek yanlış olmaz.

Kameraya ait teknik bazı özelliklere gelince:

TEKNİN ÖZELLİKLER

65mm Dijital Kamera

Arri A3X CMOS sensör

6560 x 3102 görüntü çözünürlüğü

54.12 x 25.58 mm sensör ebatları

10.5 KG

ARRI XPL Lens Yuvası (64mm çap)

200 – 3200 ISO

14 Stop Dinamik aralık

Sıkıştırılmamış ARRIRAW kayıt yapma

alexa_65

 

Yeni kameranın görünüm konusunda 35mm Alexa’dan çok farklı olmayacağı, devasa sensörü yüzünden biraz daha kalın olabileceği söylenmekte. Arri bu yeni kamerasında Hasselblad lenslerini destekleyeceğini duyurdu. Kameranın kullanımına göre ileride daha fazla lens seçeneklerinin de masaya yatırılabileceği de söyleniyor.

Şimdilik, beklemedeyiz. Fakat Arri’nin kameralardaki bundan önceki performansını göz önüne alarak, iyi bir kameranın bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...