Haberler, Sinema Haberleri

Altın Koza sahibini buldu

0 29
altin-koza-2014-odulleri-671

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen Altın Koza Film Festivali’nin büyük ödül töreni Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapıldı. Tören için özel olarak hazırlanan bin 400 kişilik merkez, özel ışıklandırmalar ve dev festival afişleriyle dekore edildi. Salonda oturacak yer gösterilmediği gerekçesiyle emektar oyuncular Eşref Kolçak, Yılmaz Köksal, Hikmet Taşdemir ve Mahmut Cevher, töreni izlemeden ayrıldı. 205 filmin, 10 sinema salonunda 515 gösterimle beyaz perdeye yansıtıldığı, toplamda 700 bin lira para ödülünün dağıtıldığı festivalin final törenini Şebnem Dönmez ve Mehmet Aslan sundu.

Müzisyen Canan Anderson’un keman dinletisiyle renklendirdiği törende festivalin hazırlık süreci anlatıldı. Yarışan 12 filmden kısa görüntüler izletildi. Törene Adana Valisi Mustafa Büyük, MHP Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz ve Ali Halaman, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, oyuncular Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit ile festival konukları katıldı. Törende ilk olarak Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda derece alan filmlerin yönetmenlerine, Altın Koza heykelciği verildi.

Ödüllerin sahipleri 

12 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yönetmen Reha Erdem, yapımcı Nida Karabol, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncular Ahu Türkpençe, Ayberk Pekcan, film müzikçisi Tamer Çıray ve görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki’den oluşan jürinin 15 daldaki kararları açıklandı.
Jürinin değerlendirmesine göre, Nesimi Yetik’in yönettiği ”Toz Ruhu”, ”En İyi Film” seçildi.

Yarışmada verilen diğer ödüller şöyle: 

Yılmaz Güney Ödülü: Murat Düzgünoğlu (Neden Tarkovski Olamıyorum?)

Adana İzleyici Ödülü: Onur Aydın (Yağmur-Kıyamet Çiçeği)

En İyi Yönetmen: Nisan Dağ-Esra Saydam (Deniz Seviyesi)

En İyi Senaryo: Derviş Zaim (Balık)

En İyi Kadın Oyuncu: Damla Sönmez (Deniz Seviyesi) ve Deniz Özdoğan (İçimdeki Balık)

En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Rıfat Şungar (Deniz Seviyesi) Tansu Biçer (Toz Ruhu)

SİYAD En İyi Film: Yağmur Kıyamet Çiçeği (Onur Aydın)

FİLMYÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Murat Düzgünoğlu (Neden Tarkovski Olamıyorum?)

Jüri Özel Ödülü: Settar Tanrıöğer (Yağmur-Kıyamet Çiçeği/ Toz Ruhu ve Nergis Hanım’daki rolleriyle)

En İyi Müzik: Kyle Woodworth (Deniz Seviyesi)

En İyi Görüntü Yönetmeni: John Wakayama Caney (Deniz Seviyesi)

En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan (Toz Ruhu)

En İyi Kurgu: Özcan Vardar (Deniz Seviyesi)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Esra Bezen Bilgin (Silsile)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Serkan Keskin (Silsile)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Begüm Akkaya (Nergis Hanım)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Aytaç Uşun (Silsile)

Hangi filmler yarıştı? 

Toplam 45 eserin başvurduğu, finalde 12′sinin yarışmaya hak kazandığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Balık- Derviş Zaim, Beni Sen Anlat – Mahur Özmen, Deniz Seviyesi – Nisan Dağ, Esra Saydam, Firak – Halil Özer, Gittiler:Sair ve Meçhul – Kenan Korkmaz, İçimdeki Balık – Ertan Velimatti Alagöz, Neden Tarkovski Olamıyorum? – Murat Düzgünoğlu, Nergis Hanım – Görkem Şarkan, Silsile – Ozan Açıktan, Toz Ruhu – Nesimi Yetik, Yağmur – Kıyamet Çiçeği – Onur Aydın, Yola Çıkmak – Evren Erdem ödül için yarıştı.

Para ödülleri 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülü 350 bin lira, Yılmaz Güney ödülü 75 bin lira, Adana İzleyici ödülü 25 bin lira, En İyi Yönetmen ödülü 50 bin lira, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ödülleri 20′şer bin lira, En İyi Müzik, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleri 15′şer bin lira, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleri 10′ar bin lira olarak verilecek. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ise 4 dalda toplam 30 bin lira ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda 4 dalda 40 bin lira para ödülleri dağıtılacak.

 

KAYNAK: http://www.cnnturk.com/haber/kultur-sanat/sinema/altin-koza-sahibini-buldu

 


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...