Film İncelemeleri

Jeff, Who Lives at Home

183 57
jeff-who-lives-at-home

Bazı filmler vardır ki, hayatımızın bir parçası gibi, bizimle etkileşim içindedirler. Filmin karakterleri, ailemizin birer ferdiymiş gibi sevdirir kendini izleyenlere. Ve genellikle içten ve sıcak bir hava estirir film boyunca. “Jeff who lives at home” da işte bu tarzda bir film.

“How i met your mother dizisinden tanıdığımız Jason Segel bu filmde biraz paranoyak biraz da aylak bir karakter olan Jeff’i canlandırıyor. 30′lu yaşlarda olan Jeff annesi ile birlikte yaşamaktadır. Yaşadığı hayattaki rolünü bulmaya çalışan, bunu yaparken de günün birinde bir işaret gelmesini bekleyen, yabancıların deyimiyle “Loser” bir karakterdir. Annesi ile sürekli atışan, evli olan abisi ile ilişkileri soğuk bir düzeyde ilerleyen Jeff’in hayatı, telefonuna gelen yanlış bir arama sonucu değişecektir.

Telefonun diğer ucundaki kişi, “Kevin” adında birini sormaktadır. Lakin, Jeff’in yaşadığı evde, o isimde biri yoktur. Fakat Jeff, gelen bu telefonun, senelerdir aradığı işaret olduğuna kanaat getirmiştir. Evden dışarı çıkıp markete gitmek isterken, yolda karşılaştığı genç bir adamın, giydiği formanın arkasında yazan “Kevin” ismi tekrar karşısına çıkar. Jeff böylelikle markete gitmekten vazgeçip, “Kevin” isimli şahsı bulmak için tuhaf bir maceraya atılır.

Yolda ilerlerken ağabeyi ile karşılaşan Jeff, bu maceraya onu da dahil edecek, ikili hem kendi, hem de başkalarının hayatlarına bir şeyler katacaktır.

Ağabey rolünde Ed Helms ile anne rolünde Susan Sarandon, çok iyi bir oyunculuk sergiliyorlar. Fakat bu geminin kaptanı, Jason Segel. Bu rol için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünüyorum. Bu üçlü o kadar gerçekçi ve o kadar içten oyunculuk sergiliyorlar ki, film izlediğinizi unutup, hayatlarına dahil oluyorsunuz.

???????????????????????

Komedi unsurlarının da yer aldığı filmin lokomotifliğini daha çok dramatik ögeler yapıyor. Bu dramatik ögelerden, acıklı bir hikaye anlaşılmasın, aksine gündelik hayatımızda üzerimize yapışmış bir sıradanlığın hikayesi “Jeff who lives at home”

Tabii bu sıradanlık kimilerine sıkıcı gelebilir. Özellikle oyuncuların geçmiş portföylerine bakıp, eğlenceli bir durum komedisi beklentisi içerisine girenler, bu filmden zevk almayacakları gibi, hayal kırıklığına da uğrayabilirler. Fakat film size böyle bir şey vadetmiyor. Kanımca filmin vadettiği bir şey varsa, o da hayatımızdaki detayları, bir de kendi bakışıyla bizlere göstermek.

Eğer gülelim, eğlenelim belki de güzelleşelim diyorsanız, Jason Segel’den HIMYM’daki gibi bir rol bekliyorsanız bu film size göre değil.

Lakin, yapmacık ve klişe Holywood filmlerinden bıkmış, festival kafası filmlerden usanmışsanız ve biraz olsun içten bir hikaye ile kaliteli oyunculuk görmek istiyorsanız izleyin derim. Ben izledim, iyi ki de izlemişim.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...