Film İncelemeleri

Coherence – Paralel Evren (2013)

0 449
coherence-movie-poster-2013-large-fantastic-fest

33. İstanbul Film festivalinin incisi Coherence, Türkçeye çevrilen ismi ile Paralel Evren, izledikten sonra damakta uzun süre tat bırakan, arkadaş grubunuzla oturup üzerinde kafa yorabileceğiniz türden bir film. Özellikle “tek mekan film” severlerin bayılacağı, bayılıp da ayılmak istemeyeceği film düşük bütçesi, ve iyi oyunculukları ile “kaliteli bir film nasıl çekilir”in dersini veriyor.

Bir kedi gördüm sanki, gördüm gördüm bir kedi gördüm…

Schrödinger herhalde, 1935 yılında ortaya attığı görüşün, ileride koskoca bir endüstrinin malzemesi haline geleceğini tahmin edemezdi. Schrödinger’in kedisi seneler içerisinde rolünü farklı filmlerde farklı şekillerde oynasa da, her zaman bu alanda yeni filmler çekilerek konunun ne kadar derin bir konu olduğu ve modasının asla eskimediğini gösterdi.

İşte tam da bu noktada Coherence devreye giriyor. Olasılıkların sınırsız olduğu, ve bu olasılıkların birbiri içine geçtiği bir dünya yaratan film, enerjisini bilinmezlik üzerinden alıyor. İlk yarım saatten sonra izleyicisini filme dahil edip, konuyu sürekli aynı sıcaklıkta tutan film, iyi bir senaryonun da inceliklerini bizimle paylaşıyor.

Öyle mükemmel bir film falan beklemeyin. Hatta bir çok noktada tekrara düşen bir film Coherence. Fringe dizisi sevenlerin filmden biraz daha fazla zevk alacaklarını da söylemek sanırım yanlış olmaz.

coherence-1

Filmin düşük bütçeli bir film olduğunu söylemeye gerek var mı bilmem, ama son zamanlarda izlediğim en başarılı indie filmlerin başında geliyor. Düşük bütçesi, kaliteli oyunculukları ve iyi kotarılmış senaryosu ile 2004 yapımı Primer filmini bana hatırlatıyor Coherence. Fakat şahsi fikrim, filmin Primer‘den farkı izleyiciyi daha fazla filme dahil etmesi, ve daha anlaşılır olması diyebilirim.

Filmin özetine gelirsek;

Bir evde, akşam yemeği için toplanmış bir grup, aynı akşam yakınlarından geçen bir kuyruklu yıldızın etkisi ile kendilerini garip olaylar zinciri içinde bulurlar. Kuyruklu yıldızdan etkilenmeleri sonucu bu grup alternatif evrenlerin iç içe geçtiği bir dünyada, hem kendilerini hem de arkadaşlıklarını sorgulamaya başlarlar.

Filmi izlemeyenler için, detaylı bir anlatım yapmak istemedim. Fakat film, bu yukarıda belirttiğim özetten çok daha fazlası. Filmin sonunun bir sürpriz ile bitmesi açıkçası filmin notunu ne arttırıyor ne de azaltıyor benim için. Fakat yine de bu tarz atraksiyonlar filmin içerisine yedirilseymiş, filmi bir seviye ileriye taşıyabilirmiş diye düşünüyorum.

İlk başta filmin içerisinde bazı tutarsızlıklar göze çarpsa da, daha sonra bu tutarsızlıklar, en azından çoğu, ilerleyen sürelerde olay örgüsüne bağlanmış. Zaten bu filmi ufak detaylarına takılarak izlemek sanırım filmin kendisine bir haksızlık olur, zira filmin vadettiği şey bilimsel bir çalışma yapmak değil, evrensel bir konu üzerinde farklı tarzda bir bakış tutturmak, ve bence de bunu layığıyla başarabilmiş.

Locke, Man from Earth, 127 Hours gibi tek mekan filmlerine, ya da bilimkurgu filmlerine biraz olsun ilgi duyuyorsanız, ve detaylara çok fazla takılmam diyorsanız kaçırmayın.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar

    İlkelerimiz

    Sitemiz, zararlı içerikler barındırmamaktadır. Sitemiz, üyelik sistemi içermemektedir. Yapılan yorumlarda sitemizde haber ve yazılarla ilgili yapılan yorumlarda tehdit veya küfür içeren, üçüncü kişiler ile ilgili rahatsız edici din,dil,ırk,cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ifadeler ve materyaller kullanılamaz.Aksi takdirde sitemiz gerekli yasal işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. Doğabilecek yasal sorumluluklardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz , ”Basın Meslek İlkeleri” ne bağlı kalacağına söz vermiştir.

    Haberdar Olun

    Sitemiz ile alakalı güncel kalmak, sitemize ait tüm bildirilerden haberdar olmak için mail listesine abone olun.

    Üye olun, ve yenilikleri kaçırmayın...